Digitalna pristupačnost
...

četvrtak, 07. svibnja 2026.

Vidovice proživljavaju teška sjećanja iz 1992. godine
...

Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskoga rata „23. Listopad Vidovice“ svake godine obilježava tužne obljetnice i odaje počast stradalima iz Vidovica, kao i braniteljima iz Hrvatske, koji su poginuli na ovome području s početka Domovinskoga rata 1992. godine, kada su neprijateljske snage probile crtu obrane, ušle u selo i počinili strašne zločine nad civilima. Nažalost, žrtve su zabilježene i u braniteljskim redovima. Kako bi odali počast najprije su u petak 1. svibnja, u nazočnosti velikog broja građana, izaslanstva braniteljskih Udruga proisteklih iz Domovinskog rata Vidovice, Kopanice i Jenjić, Grada Orašja, Ministarstva branitelja i Skupštine Županije Posavske, položila vijence kod središnjeg Spomen obilježja u Vidovicama, gdje je župnik vlč. Marijan Brkić služio i svetu misu, te molio opijelo. 4. svibnja obitelji poginulih branitelja iz Republike Hrvatske, članovi Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata „23. Listopad Vidovice“, predsjednik Skupštine Županije Posavske Blaž Župarić, te predstavnici MZ Vidovice poklonili su se braniteljima iz RH, koji su poginuli na oraškoj bojišnici u Domovinskome ratu. Događaj je upriličen povodom obilježavanja Dana sjećanja na petoricu branitelja koji su poginuli 4. svibnja 1992. godine, hrabro braneći ovo područje. Uz Spomen obilježje Polje u Vidovicama, na kojem su ispisana imena 35 poginulih branitelja iz RH, položeni su vijenci i upaljene svijeće u trajno sjećanje na hrabre branitelje koji su svoje živote dali za slobodu ovoga kraja. Opijelo za poginule izmolio je đakon u župi Vidovice vlč. Josip Knežević. Grad Orašje predstavljao je gradonačelnik Marijan Oršolić, koji je inače rodom iz ovoga mjesta.